Český dům

Dům na samotě u lesa
Celý dům je navržen pouze na pocitu – náladě, jak vnímám, že by český dům mohl vypadat. Všechny prvky a principy jsou převzaté z mých vzpomínek z míst, kde jsem vyrůstal a která jsem navštívil. Je to osobní zpověď v architektonickém návrhu. Vycházím z historie vývoje lidové architektury a řemeslné tvorby v Čechách. To zapříčinilo, že jsem navrhoval dům pozpátku, napřed jsem vymýšlel materiál, nábytek, konstrukci domu a až na konec formu a obsah.
Materiál
Dřevo (dub, buk, smrk) – dřeviny, které rostly na tomto území od nepaměti. Česká břidlice. Ocel.
Forma
Křivost – vznikala dříve přirozeně díky ruční výrobě. Tato přirozená křivost je krásná. V dnešní době strojové výroby se jí snažím do projektu vložit uměle. Mírné zakřivení domu narušuje veškeré pravé úhly a nutí obyvatele přemýšlet nad každým místem – již nestačí zajít do obchodu pro modulární nábytek.
Hrubost – schránka domu je vymezena proti vnějším nepříjemným vlivům jako štít nebo lastura korýše. Na severovýchodní stranu zanedbána a porostlá lišejníkem. Na jih a západ se otevírá a vpouští do domova energii ze slunce.
Obsah
Rodinný dům je rozdělen do třech celků. První nejdůležitější je „světnice“ s majestátným stropem a výhledem do údolí. Tato místnost je inspirována hradními sály a obsahuje kuchyň, jídelnu a obývací prostor. Pod podlahou se nachází sklep, který je výborný pro takhle odlehlé místo jako zásobárna potravin i lihovin pro celý rok. Světnici a další „klidovou“ část oddělují dva schody, které psychicky podporují náplň a vážnost prostor. V této části se nachází ložnice, koupelna a chodba s knihovnou. Třetí pomyslný celek je hlavou celého domu a je určen pro práci. Nachází se na půdě. Tento velký prostor se mění s růstem rodiny. V případě, že přibude nový člen, dá se dělit a měnit jeho náplň. Jako bonus jsem přidal na dům schody, které vedou po jeho plášti, až na hřeben střechy. Toto místo možná nejvíce vychází z charakteru Čechů, kteří vždy měli rádi rozhledny a věže.
Znamení
Oheň a kříž. Protože jsem tuto chalupu umístil na místo, kam si od dětství chodíme dělat oheň a koukat do krajiny – rozhodl jsem se tyto dvě věci zapsat do tváře domu jako jejich charakter. Oheň jsem vložil do fasády a určuje dům v noci. Přes den siluetu domu hlavně charakterizuje kříž, který je součástí vyhlídky na střeše.
Konstrukce
Dřevěná sendvičová konstrukce.

 

Projekt: 2015

Autor: Adam Cigler

Blue iceberg
Roste
Stojan na šperky
Stříbro
Stolek pro květinu
Becherovka kužel
Grey cliff
Rekonstrukce dětských pokojů
Český dům
Lavička
Lilia
Trní
Svítidla NEO
Interiér bytu Úvoz
Ziba
Playbag obchod
Rekonstrukce Opletalova
Servírovací prkna Krajina
Ocelová knihovna
Sputnik