Reflexe

Reflexe (z latinského reflecto, reflexi, ohýbat, obracet nazpět, odrážet) znamená zpětný odraz, a to buď například světelných paprsků zrcadlem, anebo smyslové zkušenosti myšlením. V užším filosofickém smyslu slova znamená „myšlení “, „reflexe“ čili obrat mysli k sobě samé, ke svým postupům a obsahům.

 

Vítězný projekt soutěže Signal Calling 2019 „Reflexe“ zaujal porotu svou hloubkou a promyšleností. Objekt se skládá z pohyblivých zrcadel, která odrážejí a proměňují okolní svět. Divák, jenž přistupuje na osvícené jeviště, se stává součástí uměleckého díla. Jeho odraz v zrcadlech je postupně proměňován, fragmentován a dáván do nečekaných nových souvislostí. Rodí se tak sci-fi objekt, jenž návštěvníka pohlcuje a tvaruje dle svého vlastního scénáře. Vzniká nejen esteticky působivé umělecké dílo, ale rovněž prostor pro vlastní zamyšlení se. Reflexe obrazů symbolizuje reflexi minulosti.

 

Instalaci tvoří cluster 91 zrcadel, která jsou ovládána pomocí servo motorů a mohou se naklonit podle vertikální a horizontální osy. Pohyb je řízen počítačem s předepsaným scénářem. Celý cluster je uchycen na dočasnou lehkou ocelovou konstrukci (například lešení zatížené betonovým city blokem). Součástí instalace je divadelní reflektor, který osvětluje scénu před clusterem. Mělo by to působit tak, jako divadelní zrcadla v šatně, kde se herci líčí.

 

Tato instalace měla takový úspěch, že následující rok byla na festivalu Constellations de Metz ve Francii. Roku 2021 se už pod novým názvem Fluidum a s vylepšenou technologií představila v českém pavilonu na Expo v Dubaji.

 

autoři:                            Adam Cigler a Petr Vacek

technická podpora:     Průša LAB

místo:

 

Anežský klášter, Praha / 2019

Mety, Francie / 2020

Dubaj, Emiráty / 2021

 

Vír
Roste
Aniels
Lilia BLACKout
Reflexe
Pole pohybu vzkazu v láhvi
Stojan na šperky
Pin-up
Stříbro
Stolek pro květinu
Becherovka kužel
Grey cliff
Rekonstrukce dětských pokojů
Lavička
Lilia
Trní
Knedl-in
Blue iceberg
Svítidla NEO
Interiér bytu Úvoz
Servírovací prkna Krajina
Ocelová knihovna
Sputnik