Svítidla NEO

Svítidla NEO vizuálně odkazují na český architektonický kubismus a geometrizující secesi, nicméně jejich stínidla jsou vyrobena ze zcela současného materiálu: recyklovaných plošných spojů pro antény. Použití DPS (desky plošných spojů) je logické jak z hlediska fukce (tepelná odolnost, vysoká pevnost, ideální míra průsvitnosti), tak i z hlediska estetiky, kdy ze zcela současného materiálu vzniká nečekaně graficky a tektonicky ztvárněný funkční artefakt.

Základem každé DPS je laminát ze skelné tkaniny sycené epoxidovou pryskyřicí jemně žluté až medové barvy. Svůj unikátní vzhled získavají desky nanesením vrstvy mědi, tvořící samotné plošné spoje. Z hlediska estetiky totiž nabízejí různorodé vzory spojů téměř bezmezné možnosti „ready made“ designu. Tyto vzory jsou navrhovány vývojáři na základě ryze technických parametrů, jakými je například příjem a tok signálu. Kouzlem nechtěného však občas vznikají unikátní ornamenty a grafické motivy, při správném použití mimoděk odkazující k výtvarným proudům počátku 20. století.

Kolekce NEO sestává ze svítidel tří stylů: neokubismu, neorondokubismu a neobrutalismu. Měděné vzory byly záměrně vybrány tak, aby tvořily ucelenou řadu základních geometrických prvků: trojúhelníku, kruhu a čtverce. Stínidla jsou lepena a sestavována ručně.

Výroba: Studio Šimánek

Fotografie: Dan Friedlaender

Design: 2011

Vír
Roste
Aniels
Lilia BLACKout
Reflexe
Pole pohybu vzkazu v láhvi
Stojan na šperky
Pin-up
Stříbro
Stolek pro květinu
Becherovka kužel
Grey cliff
Rekonstrukce dětských pokojů
Lavička
Lilia
Trní
Knedl-in
Blue iceberg
Svítidla NEO
Interiér bytu Úvoz
Servírovací prkna Krajina
Ocelová knihovna
Sputnik